Ralph Wright Natatorium - Site License                12/14/2007 - 22:51PM
                       Girls Night Out - 12/14/2007                        
 
 Event 8  Girls 200 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
    School                                 Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 Notre Dame  'A'                     1:47.71    1:44.25   32  
     1) Ellen Williamson 9            2) Tully Bradford 10            
     3) Audrey Lawson 11              4) Claire Dickmann 12           
                 25.93        52.55 (26.62)
        1:19.08 (26.53)     1:44.25 (25.17)
  2 Assumption  'A'                     1:47.40    1:44.91   26  
     1) Carlie Thieman 10             2) Brittany Morguelan 9         
     3) Carolyn Stewart 9             4) Michelle Gasior 9            
                 26.74        53.08 (26.34)
        1:19.66 (26.58)     1:44.91 (25.25)
  3 St. Ursula Acad  'A'                1:42.88    1:44.95   24  
     1) Annie Currin 9                2) Nicole Blazejewski 12        
     3) Hayley Geiler 10              4) Casey Ridge 11               
                 25.70        53.23 (27.53)
        1:19.49 (26.26)     1:44.95 (25.46)
  4 St. Ursula Acad  'B'                1:46.04   x1:50.38  
     1) Sara Columbus 9               2) Rachel Allen 12              
     3) Maria Potter 11               4) Maureen Rooney 10            
                 27.41        55.53 (28.12)
        1:23.83 (28.30)     1:50.38 (26.55)
  5 St. Ursula Acad  'I'                     NT   x1:51.44  
     1) Rachel Von Luehrte 9          2) Mara Russo 11                
     3) Alice Romanelli 11            4) Emma Haynes 9                
                 26.92        55.67 (28.75)
        1:24.19 (28.52)     1:51.44 (27.25)
  6 Lex Catholic  'A'                   1:46.30    1:51.71   22  
     1) Bria Dungan 9                 2) Kendall Walker 9             
     3) Kelli Lynch 11                4) Katie Queen 12               
                 29.19        57.23 (28.04)
        1:24.80 (27.57)     1:51.71 (26.91)
  7 St. Ursula Acad  'C'                     NT   x1:52.06  
     1) Rachel Blain 10               2) Megan Daniher 9              
     3) Anna Galemmo 10               4) Hanna Worrall 10             
                 27.57        55.19 (27.62)
        1:23.96 (28.77)     1:52.06 (28.10)
  8 St. Ursula Acad  'D'                     NT   x1:54.27  
     1) Alex Caneris 9                2) Kaitlyn Click 9              
     3) Kate Gormley 9                4) Ellen Habel 12               
                 27.81        55.55 (27.74)
        1:24.69 (29.14)     1:54.27 (29.58)
  9 Lex Christian  'A'                  1:55.14    1:54.55   20  
     1) Katie Flynn                   2) Courtney LeMay 11            
     3) Natalie Wilkinson 10          4) Claire McVey 12              
                 30.22        58.60 (28.38)
        1:26.97 (28.37)     1:54.55 (27.58)
 10 Assumption  'B'                     1:52.40   x1:54.66  
     1) Kate West 11                  2) Laura Staron 11              
     3) Emily Steltenpohl 9           4) Emily Glavinos 9             
                 27.75        45.83 (18.08)
        1:25.93 (40.10)     1:54.66 (28.73)
 11 Male High  'A'                      1:50.08    1:54.68   18  
     1) Paige Lechner 11              2) Joanna Foresman 10           
     3) Sarah Tucker 9                4) Sarah Hopper 10              
                 28.41        58.17 (29.76)
        1:26.36 (28.19)     1:54.68 (28.32)
 12 Lex Catholic  'B'                   1:48.29   x1:56.17  
     1) Jillian Kepf 9                2) Caitlin Davis 10             
     3) Renee Rogers 11               4) Megan Roberts 11             
                 28.90        58.30 (29.40)
        1:27.47 (29.17)     1:56.17 (28.70)
 13 Notre Dame  'B'                     1:57.00   x1:56.19  
     1) Natalie Grosser 12            2) Mara McMillen 12             
     3) Natalie Lawson 9              4) Nikki Groneck 11             
                 30.16        58.31 (28.15)
        1:28.49 (30.18)     1:56.19 (27.70)
 14 Mercy Acad  'A'                     1:55.41    1:58.31   14  
     1) Shelby Esterle 9              2) Hayley Hobbs 9               
     3) Lindsey Horrell 10            4) Katelyn Clark 11             
                 29.14        58.54 (29.40)
        1:29.34 (30.80)     1:58.31 (28.97)
 15 St. Ursula Acad  'E'                     NT   x1:58.64  
     1) Beth Gunza 10                 2) Liz Hilvert 12               
     3) Kelly Muething 10             4) Margaret Millea 12           
                 29.64        58.46 (28.82)
        1:29.15 (30.69)     1:58.64 (29.49)
 16 Notre Dame  'C'                     1:59.00   x1:59.78  
     1) Angela Galli 9                2) Sarah Haas 9                 
     3) Jayme Trondle 11              4) Erica Hackman 10             
                 31.22      1:01.41 (30.19)
        1:30.31 (28.90)     1:59.78 (29.47)
 17 St. Ursula Acad  'F'                     NT   x2:00.49  
     1) Kathleen Grace 10             2) Laurie Jacob 11              
     3) Tara Porter 11                4) Erin Hecht 10                
                 32.11      1:00.59 (28.48)
        1:32.40 (31.81)     2:00.49 (28.09)
 18 Assumption  'C'                     2:01.60   x2:00.97  
     1) Amy Brutscher 11              2) Alexa Fleischer 11           
     3) Sara Morgan 11                4) Deanna Thomas 11             
                 30.34      1:00.53 (30.19)
        1:31.47 (30.94)     2:00.97 (29.50)
 19 St. Ursula Acad  'H'                     NT   x2:02.20  
     1) Amanda Eagan 10               2) Ellen Franke 9               
     3) Leslie Stegeman 9             4) Olivia Weyler 9              
                 31.32      1:01.74 (30.42)
        1:32.52 (30.78)     2:02.20 (29.68)
 20 Sacred Heart  'A'                   2:10.00    2:02.34   10  
     1) Sarah Reagan 10               2) Chrissie Sehlinger 9         
     3) Monica Rhinehart 11           4) Anna Popp 9                  
                 30.10      1:01.46 (31.36)
        1:32.54 (31.08)     2:02.34 (29.80)
 21 Mercy Acad  'B'                     1:59.15   x2:03.34  
     1) Camille Lannert 9             2) Sadie Aschbacher 12          
     3) Taylor Keller 10              4) Sarah Thompson 12            
                 31.89      1:03.38 (31.49)
        1:33.93 (30.55)     2:03.34 (29.41)
 22 Nelson Co  'A'                      2:06.14    2:05.75  
     1) Callie Ethington 11           2) Margie Kjera 10              
     3) Megan Miles 10                4) Bobbi Allgeier 12            
                 31.65      1:03.99 (32.34)
        1:37.09 (33.10)     2:05.75 (28.66)
 23 Notre Dame  'D'                     2:05.00   x2:06.51  
     1) Megan Dempsey 11              2) Claire Wurtenberger 11       
     3) Emily Cooney 10               4) Gwen Kelley 9                
                 33.48      1:04.64 (31.16)
        1:35.15 (30.51)     2:06.51 (31.36)
 24 St. Ursula Acad  'G'                     NT   x2:10.75  
     1) Marie Keller 12               2) Mary McManus 9               
     3) Lindsay Mueller 9             4) Anna Schmidt 10              
                 31.09      1:06.75 (35.66)
        1:38.60 (31.85)     2:10.75 (32.15)
 25 Sacred Heart  'C'                   2:20.00   x2:11.20  
     1) Ellie Daunhauer 10            2) Eleanore Brown 9             
     3) Amanda Brownson 10            4) Madeline Campbell 9          
                 32.46      1:04.70 (32.24)
        1:38.42 (33.72)     2:11.20 (32.78)
 26 Lex Christian  'B'                  2:05.77   x2:12.17  
     1) Anna Downs                    2) Hope Frazier                 
     3) Johanna Kyger 10              4) Emily Lavender 9             
                 38.55      1:01.08 (22.53)
        1:41.62 (40.54)     2:12.17 (30.55)
 27 Lex Catholic  'C'                   1:50.95   x2:13.01  
     1) Nicole Jordan 10              2) Laura Gerhardstein 11        
     3) Ashley Fish 11                4) Bethany Canning 9            
                 31.34      1:03.46 (32.12)
        1:39.37 (35.91)     2:13.01 (33.64)
 28 Presentation  'A'                        NT    2:16.85  
     1) Grace Nafziger 10             2) Diane Pike 11                
     3) Kathryn Mattingly 10          4) Shannon Shaughnessy 11       
                 27.60      1:05.69 (38.09)
        1:40.93 (35.24)     2:16.85 (35.92)
 29 Assumption  'D'                     2:08.70   x2:18.84  
     1) Sarah Reeves 11               2) Jenna Brumleve 11            
     3) Jesse Harris 11               4) Erin Deibel 11               
                 34.64      1:05.70 (31.06)
        1:42.93 (37.23)     2:18.84 (35.91)
 30 Mercy Acad  'C'                     2:16.76   x2:23.75  
     1) Samantha Tharp 9              2) Rachel Meeks 10              
     3) Blake Edwards 10              4) Kelsey Lavenson 10           
                 32.12      1:08.93 (36.81)
        1:40.62 (31.69)     2:23.75 (43.13)
 31 Nelson Co  'B'                      2:23.10   x2:24.58  
     1) Shay Riggs 10                 2) Cora Greenwell 10            
     3) Audrey Vittitow 12            4) Kelsey Noel 12               
                 34.05      1:14.31 (40.26)
        1:49.55 (35.24)     2:24.58 (35.03)
 32 Notre Dame  'E'                     2:16.00   x2:25.20  
     1) Erin Scott 12                 2) Ariel Stenger 12             
     3) Haileigh Zimmerman 11         4) Liz Williams 11              
                 43.16      1:18.07 (34.91)
        1:50.39 (32.32)     2:25.20 (34.81)
 33 Sacred Heart  'D'                        NT   x2:35.80  
     1) Samantha Stallings 9          2) Shelby Bishop 9              
     3) Isabella Yunker 11            4) Katie Brown 10               
                 47.63      1:22.13 (34.50)
        2:01.62 (39.49)     2:35.80 (34.18)
 34 Male High  'C'                      2:27.33   x2:41.17  
     1) Shelby Waters 9               2) Sydney Tripp 9               
     3) Ellie Hart 9                  4) Macey Bryan 10               
                 37.93      1:19.96 (42.03)
        1:38.34 (18.38)   2:41.17 (1:02.83)
 35 Presentation  'B'                        NT   x2:51.56  
     1) Courtney Veit 12              2) Susannah Grace 12            
     3) Natalie Guyon 9               4) Shelby Clemons 9             
                 47.46      1:26.62 (39.16)
        2:10.19 (43.57)     2:51.56 (41.37)
 -- Sacred Heart  'B'                   2:15.00         DQ  
     1) Elizabeth Daunhauer 11        2) Anna Rademaker 9             
     3) Elizabeth Frank 11            4) Chloe Lawson 11              
                 32.11      1:05.24 (33.13)
        1:37.60 (32.36)          DQ (32.00)
 -- Male High  'B'                      1:57.16         DQ  
     1) Nikki Goodlett 11             2) Jenna Rueff 8                
     3) Madalyn Wilbanks 10           4) Ally Decker 8                
                 33.79      1:06.90 (33.11)
        1:40.28 (33.38)          DQ (29.69)
 -- North Hardin  'A'                   2:04.53         NS  
 -- Atherton  'A'                            NT         NS  
     1) Megan Shofner 10              2) Margia Williams 9            
     3) Sarah Durr 10                 4) Zayan Li 10                  
 -- E-Town  'A'                         2:01.24         NS  
 -- John Hardin  'A'                    2:04.43         NS  
     3)                               4) Paige Glenn 12               
 -- Central Hardin  'A'                 1:54.99         NS  
 
                      Combined Team Scores - Through Event 8                      
 
  1. Notre Dame Academy                199   2. Cincinnati St. Ursula Academy     173
  3. Assumption Swim Team              165   4. Lexington Catholic High School    127
  5. Central Hardin                     95   6. Male High School                   68
  7. Lexington Christian Academy        63   8. Mercy Academy                      27
  9. Elizabethtown High                 23  10. John Hardin                        12
 11. Sacred Heart Academy               10  12. Nelson County High School           1